Jedná se o ojedinělou expozici pojatou k dosud ne zcela známému a zveřejňovanému tématu Kutné Hory. Chce tak podnítit zájem o jednu ze zanedbaných částí kutnohorských dějin. Výstava začíná fotografickou expozicí a přibližuje Kutnou Horu i z jiných pohledů a ukazuje tak i skrytá zákoutí starého města. Další, hlavní část expozice představuje odvrácenou tvář města a přibližuje se k pravému jádru zločinu a tím i k „Manuálu práva útrpného" v Kutné Hoře. Poukazuje tak na známé i méně známé zločince, kteří působili právě zde a poutavými příběhy odhaluje jejich zločiny, včetně útrpných výslechů až po samotné potrestání. Jde tedy o skutečné příběhy doplněné zajímavými ilustracemi a nástroji na mučení a trestání. Se zločiny byla spojena i doba husitská, kde se Kutná Hora stala v očích kacířů skoro opravdovým symbolem zla. O tom i dalším zjistíte při pohledu na husitské zbraně či prostorový obraz vozové hradby. Celá expozice se uzavírá (přes havířské nepokoje na Horách Kutných) nejznámějšími pověstmi a legendami, které se váží ke Kutné Hoře.
VíceNávštěvníci si mohou vyzkoušet některé činnosti každodenního života našich předků a to např. získání mouky na drtiči, pletení na dutince, runové písmo, psaní husím brkem, módu, zbraně a zbroj, středověké tresty i hry a další překvapení. Na interaktivity navazuje Stezka rytíře Rubína, na kterou dostanete, v rámci vstupenky, pracovní list a po návratu a splnění úkolů na Stezce, čekají malé odměny. Stezka Vás zavede okolo Semtěše nejen na některá místa již zmiňovaná. Zde Vás čeká popis, obrázek a úkol.
VíceKostnice je podzemní kaplí Hřbitovního kostela Všech Svatých. Je mimořádně podobná podzemní kapli na jeruzalémském poli Hakeldama, kam byli pohřbíváni zemřelí poutníci. Poté, co podle pověsti jeden ze sedleckých opatů, který do Jeruzaléma cestoval s diplomatickým poselstvím, přivezl z hakeldamského pole hrst hlíny a rozprášil ji na klášterním hřbitově, stal se tento hřbitov takzvaným Svatým polem, nejstarším ve střední Evropě. To vyvolalo zájem o pohřeb v Sedlci a tak se sedlecký hřbitov začal rozrůstat. Po morové ráně roku 1318 zde bylo pochováno na 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. V roce 1421 byly objekty sedleckého kláštera zasaženy požárem založeným husity, požár částečně zasáhl také stavbu hřbitovního kostelíka. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid. Když v roce 1784 císař Josef II. rušil kláštery, zanikl i sedlecký klášter a hřbitovní kostelík se dostal do držení rodu Schwarzenberků z Orlíka. Jejich stavební mistr František Rint z České skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek ze zmíněných pyramid. Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Doplnil výzdobu Schwarzenberským erbem a do výzdoby zakomponoval i své jméno. Proto bývá považován za původního autora tohoto vyjímečného uspořádání lidských ostatků.
VíceVýstava je věnována fenoménu šlechtického lovectví a myslivosti od 18. do 20. století. Na své si přijdou nejen myslivci, ale i obdivovatelé řemeslné práce puškařů a dalších tvůrců užitného umění. Pro děti bude určitě největším lákadlem vycpaná medvědí rodinka, která se na zámek vrací poprvé od povodní v roce 2002.
VíceExpozice v pozdně barokní stodole je sestavena z exemplářů soukromého sběratele Milana Štěpána, který se věnuje restaurování starých a poškozených vozů. Naleznete zde kočáry takřka všeho druhu z přelomu 19. a 20. století.
VíceVýklad o historii zámku, parku, prohlídka skleníků s unikátním, dodnes funkčním, kanálovým vytápěním a květinovým sortimentem, doloženým od 18. století. Dále pak ukázky pěstebních postupů a parkových úprav.
VíceArcheologická expozice. Historie zachycující vývoj Kralup od první věrohodné zmínky v polovině 13. století až po 60. léta 20. století. Pamětní síň Jaroslava Seiferta. Síň Georga Karse. Lapidárium (představuje kamenné movité památky z Kralup a nejbližšího okolí).
VíceNahlédnutí do středověkého města, Měšťanský a venkovský interiér, Všední život obyvatel venkova, Příroda Mělnicka, Vinařství. V historickém interiéru hlavní budovy muzea se nachází stálá expozice, jejíž tématem je vinařství, regionální historie a příroda. Část expozice vinařství je umístěna v původních středověkých sklepích z 2. poloviny 14. století. Mezi významné exponáty patří např. faksimile Mělnického evangeliáře z 12. století, denár kněžny Emmy kolem r. 1000, gotická monstrance ze 14. století nebo ferule vinařského cechu z roku 1676. Historické kočárky – Vánoce 1890 – 1900, kolonáda 1900 – 1910, piknik 1920 – 1930, odpoledne v parku 1930 – 1940, válečný interiér 1940 – 1945, dětský pokoj 1950 – 1960 a návštěva zdravotního střediska 1960 – 1969.
Více
© 2025 Řepov, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO