Úvodní část je věnována přírodě Brandýska s přesahem do širší ekozóny středního Polabí a představí různé typy krajiny s jejich dochovanými biotopy. Upozorní na zajímavé přírodní lokality a seznámí vás se zde žijícími rostlinami a živočichy, zejména těmi vzácnými a chráněnými. Prostor věnovaný archeologii na Brandýsku vám přiblíží historii tohoto oboru a nejzajímavější objevy v regionu, z nichž některé svým věhlasem a odborným významem překračují nejen oblast středních Čech, ale i České republiky. Etnografická část vám přiblíží každodenní život obyvatel tradiční zemědělské oblasti Brandýska v období konce 19. a první poloviny 20. století, seznámíte se rovněž s některými dnes už zanikajícími řemesly. Jako ilustrace tradičního života středočeské vesnice je zde použit cyklus obrazů Josefa Lady, zobrazující zvyky, obřady a pracovní činnosti v jednotlivých měsících roku. Následující historická část je zaměřena na Starou Boleslav, která navždy zůstane spojena především s vraždou sv. Václava, nejvýznamnějšího světce a zemského patrona.
VíceZámecké interiéry – připomínka pobytů císaře Karla Habsburského, vojenská tématika (19. stol.) a expozice části uměleckých sbírek Okresního muzea Praha - východ – Čeští malíři 19. a 20. století. Přístupná je zámecká kaple, rytířský sál, vojenské sály, lovecká chodba.
VíceStálá expozice představuje uměleckou keramiku 20. - 70. let 20. století.
VíceČást archeologické expozice je věnována Ostrovskému klášteru, který se nacházel na ostrově, uprostřed řeky Vltavy, těsně nad soutokem Sázavy s Vltavou. Jiné archeologické exponáty dokládají osídlení jílovského regionu v období prehistorickém. Zvláštní pozornost si zaslouží keltské hradiště Závist u Zbraslavi. Zbývající část této expozice je spojena se životem v Jílovém a jeho okolí od středověku do počátku 20. století. Není zapomenuto ani na dobu plavení vorů po Vltavě a Sázavě a na zakladatele jílovského muzea, Leopolda Čiháka. Expozice zlata zahrnuje: výskyt v přírodě, význam a použití, výskyt na území ČR, dějiny těžby a zpracování zlata na našem území, popis hlavních primárních ložisek zlata v ČR, kompletní zpracování dějin těžby v jílovském zlatonosném revíru, ukázky hlavních nerostů a hornin jílovského revíru, ukázky geologických a důlních map, pracovních nástrojů a pod.
VíceI. okruh zámku zahrnuje 11 historických prostor představujících bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Jde o reprezentativní místnosti - Zimní jídelnu, Kapli, Velkou jídelnu, Přípravnu, Velký salon s hodinovou věží, Pánský salon, Dámský salon, Knihovnu, Pracovnu, Lovecký salon a Arkádu s nástupním schodištěm. II. okruh zámku zahrnuje 8 historických prostor a Arkádu. Seznámíte se se soukromými pokoji, ve kterých poslední majitele Kastové každodenně pobývali. Dětské pokoje, ložnice, koupelny jsou zařízeny do nejmenších detailů, nechybí křtící zavinovačka, dobové hračky, učební pomůcky, záchod či nočník. Mnoho věcí si určitě budete pamatovat od svých babiček a dědečků. Zajímá vás, co se tehdy nosívalo, v čem byly ženy šik, nebo chcete vědět, jak rodina Kastů trávila volné chvíle? V tom případě nebudete zklamáni a návštěva První republiky vám připomene doby nedávno minulé, které si tolik idealizujeme, a proto je milujeme.
VícePři prohlídce navštívíte dílny tradičních řemesel (kovář, mlynář, pekař, řezbář, bednář, řezník, kolář, brusič, švec), obytné světničky z různých krajů (Podkrkonoší, Chodsko, Litomyšlsko, Morava, Slovensko, Chebsko) vybavené malovaným nábytkem, selskými kroji a dalšími předměty lidové kultury. Dále uvidíte místnosti s ukázkami lidových nástrojů, výrobků a zařízení používaných v každodenním životě. Některé vystavené exponáty jsou zároveň prodejné. K muzeu patří také antik, kde kromě starých věcí, můžete zakoupit vstupenky na prohlídku a různé upomínkové předměty. Prohlídka hradu s průvodcem zahrnuje návštěvu muzea, řemeslných dílen, kaple i rytířského sálu.
VíceSekery a sekernické řemeslo v životě vesnického člověka - výstava o sekerách, sekernictví a vesnických kovárnách. Život obyvatel kolem Vltavy - výstava fotografií a starých pohlednic ze sbírek Městského muzea v Týně nad Vltavou dokumentující jižní část středního Povltaví v minulosti. Lidová architektura a sídla na Sedlecku - výstava o lidových stavbách z okolí Sedlce–Prčice a srovnání jejich současného stavu s dobovou kresebnou dokumentací. Nejstarší roubené domy - výstava o nejstarších dochovaných vesnických roubených domech v České republice.
VíceHistorické interiéry vybavené hodnotným mobiliářem z doby rokoka a klasicismu. Reprezentační prostory (Zrcadlový sál s bohatou výzdobou, knihovna s rodovými portréty, novorenesanční jídelna). Hostinské pokoje s ukázkou bydlení konce 18. a počátku 19. století. Francouzská zahrada – vzácná ukázka rokokové zahradní architektury, která svými květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Shönbrunu. Perla mezi zahradami v ČR.
Více
© 2024 Řepov, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO